Jak nauczyć się oszczędzania?

Na temat oszczędzania zostało powiedziane i napisane wiele. Jednak nie wszyscy potrafią uporządkować metod, nie są także w stanie dopasować ich do własnych wydatków i życia codziennego. Ludzie dzielą się na tych, którzy cierpią na ciągły brak pieniędzy pomimo zarabiania i na tych, którzy potrafią gospodarować swoimi wpływami. Oto kilka porad, które powinny podpowiedzieć jak oszczędzać?

Porada numer 1

Warto rozglądać się za promocjami i kupować produkty, których będziemy potrzebować jeszcze za nim się skończą. Taka zasada sprawdzi się w przypadku kosmetyków, kiedy można kupić np. pastę do zębów jeszcze zanim skończy się poprzednia. Nie należy też eksperymentować i kupować drogich produktów, które nie są sprawdzone, ponieważ może się okazać, że drogi krem znanej firmy może wywołać u nas alergię i trzeba będzie kupić jeszcze jeden. Stosując taką metodę trzeba sprawdzać datę ważności kupowanych produktów i oczywiście należy kupować ich nadmiernej ilości, ponieważ promocje się powtarzają.

Porada numer 2

Oczywiście wychodząc na zakupy najpierw trzeba zrobić listę produktów, które są niezbędne. Ponieważ w trakcie kupowania przy kasie okazuje się, że w koszyku są rzeczy, których wcale nie potrzebujemy. Dlatego idąc na większe zakupy trzeba brać z półek to, czego w domu brakuje. Kupując ubrania zawsze powinno się je zmierzyć i nie brać czegoś, co jest za małe w myśl zasady, że na pewno schudnę. Kupując np. drogi sprzęt trzeba zapoznać się z opiniami innych na temat modelu np. telewizora, który chcemy kupić. Można porównać ceny w sklepach internetowych. Przy każdym większym zakupie warto dać sobie chwilę do namysłu i nie kupować niczego pod wpływem impulsu.

Porada numer 3

Istnieją produkty, na których nie warto, a nawet nie wolno oszczędzać. Chodzi tu przede wszystkim o artykuły spożywcze. Na jedzeniu nie trzeba oszczędzać, bo chodzi tu nie tylko o dobry smak, ale także o wartości odżywcze. Wiele osób uważa, że rzeczy, na których nie trzeba żałować pieniędzy to np. buty, ponieważ lepiej wydać na porządne obuwie większą kwotę, ale posłużą nam przez kilka sezonów. Natomiast kupując tańsze buty ryzykujemy, że bardzo szybko się zniszczą i nie będą spełniały swojej funkcji. Ta reguła dotyczy także samochodów – kupują model droższy zapewniamy sobie i swoim bliskim bezpieczeństwo, oszczędność na paliwie i oczywiście komfort jazdy.

Porada numer 4

Bardzo ważne jest to, aby obracać pieniędzmi, które masz. Nie wolno zakładać, że za nowy telefon zapłacę pieniędzmi, które będę mieć na koncie za tydzień. Zasada jest jasna, – jeśli w planach jest większy wpływ gotówki na konto to na niego poczekaj i nie podejmuj żadnych zakupów, jeżeli tych pieniędzy jeszcze fizycznie nie posiadasz.

Oszczędzanie nie jest łatwe, ale trzeba się go nauczyć. Należy stosować zasady, które ułatwią planowanie wydatków. Przed większymi zakupami warto się zastanowić czy dany produkt jest nam w tej chwili potrzebny i czy posiadamy na niego fundusze. Można na zakupy zabrać znajomą osobę, która w razie wątpliwości pomoże, doradzi i rozwieje ewentualne wątpliwości.

W księgarniach dostępne są podręczniki, które mogą pomóc w osiągnięciu zamierzonego celu. Osoby, które dopiero się uczą oszczędzania powinny zainwestować w książki, których treść nie tylko nakreśli, w jaki sposób oszczędzać, ale także zmieni nastawienie do właściwego gospodarowania pieniędzmi. Czasem literatura wskaże błędy, jakie są popełniane, poda rozwiązanie, ale także zasygnalizuje, jakie mogą być konsekwencje nieodpowiedniego zarządzania finansami. Może wystarczy tylko jeden poradnik, ale powinien on być napisany przez rzetelną i doświadczoną osobę, która zna się na temacie.